مزایا و معایب موتور برقی

مزایا و معایب موتورسیکلت های برقی

ما در این مقاله به بررسی مزایا و معایب موتورسیکلت های برقی خواهیم پرداخت. علی رغم اینکه همه‌ی ما فکر می‌کنیم که موتورسیکلت های برقی جدیدا رونمایی و اختراع شده‌اند اما حقیقت این است که پیدایش این وسایل نقلیه به قبل از قرن بیستم بازمی‌گردد، البته مدل‌های اولیه تولید شده بعد از یک قرن از بین رفتند اما در سال‌های اخیر تولید و توسعه موتورسیکلت های برقی به شدت افزایش یافت و خبرهای آن‌ها در بسیاری از رسانه‌ها منتشر گردید. شاید تعجب کنید که این همه هیاهو برای چیست در حالی که موتورسیکلت بنزینی شما به خوبی کار می‌کند ما در ادامه مطالب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه به بررسی مزایا و معایب موتورسیکلت های برقی بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که توسعه و پیشرفت این صنعت هر روز در حال افزایش است و شاید ایراداتی که ما از این وسایل نقلیه می‌گیرم تا چند سال آینده برطرف شده باشند؛ با این حال ما به بررسی موتورسیکلت های برقی امروزی خواهیم پرداخت.

شاید بزرگ‌ترین شکایتی که ممکن است در مورد موتورسیکلت های برقی بشنوید مدت زمان شارژ آن باشد حتی اگر شما یک شارژر پرسرعت و خوب هم پیدا کنید مدت زمان شارژ باتری بسیار بیشتر از پرکردن مخزن موتور با بنزین است. نکته‌ای که وجود دارد پمپ بنزین‌ها در حال حاضر در اکثر مناطق کشورها وجود خواهند داشت و دسترسی به آن‌ها آسان است در حالی که موتورسیکلت های برقی و جایگاه شارژ سریع حداقل در کشور ما هنوز توسعه پیدا نکرده است.

فناوری باتری را می‌توان بزرگ‌ترین چالش برای خودروهای برقی و موتور برقی دانست، در واقع این همان موردی است که در اوایل قرن ۱۹ بسیاری از توسعه دهندگان با آن مواجه بودند. حال که در قرن ۲۱ هستیم این مشکل هنوز وجود دارد، البته باتری‌های امروزی برتری‌های بسیار زیادی نسبت به ۱۰۰ سال گذشته دارند اما همچنان نسبت به سوخت بنزین معایبی را در بردارند.

معرفی بهترین خودروهای هیبرید برقی پدالی دنیا

به همین دلیل موتورسیکلت های برقی حتی با وجود باتری‌های بسیار سنگین و قوی امکان رقابت با موتورسیکلت های بنزینی ندارند.

بسیاری از طرفداران وسایل نقلیه‌ی الکتریکی از باتری که توسط محققان استنفورد MIT, Caltech و … ساخته شده است صحبت می‌کنند که همه چیز را متحول خواهد کرد، اما تا زمانی که این محصول وارد بازار نشود نمی‌توان اظهار نظر خاصی انجام داد.

یک عیب بزرگ دیگری که از موتورسیکلت های برقی گرفته می‌شود این است که برد این وسایل نقلیه در هوای بسیار سرد به شدت کاهش می‌یابد. البته مردم در هوای بسیار سرد و برفی ترجیح می‌دهند از وسایل حمل و نقل عمومی یا خودرو استفاده کنند اما اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید در تمام طول سال از موتور برقی استفاده کنید و در جایی زندگی می‌کنید که هوا به شدت سرد است باید به این نکته توجه کنید که برد موتورسیکلت برقی در این شرایط جوی کاهش می‌یابد.

اما به مزایای موتورسیکلت های برقی بپردازیم، موتورسیکلت های برقی قابل اعتمادتر هستند زیرا قطعات متحرک کمتری را نسبت به موتورهای بنزینی در خود دارند و همچنین شما دیگر نیازی به تعویض روغن موتور نخواهید داشت، اما از طرفی دیگر باتری‌ها برای همیشه دوام نخواهند داشت و قیمت آنها در حال حاضر بالا است که شاید نزدیک به ۳ سال یکبار نیازمند تعویض باتری باشید، شاید هم در چند سال آینده باتری‌های جامد با تکنولوژی جدید بیانید که این مشکلات را برطرف کرده باشند.

مزیت دیگری که موتورسیلکت های برقی نسبت به موتورهای بنزینی دارند این است که شما بوی دود را از لوله‌ی اگزوز موتورهای برقی حس نخواهید کرد زیرا اصلا اگزوزی وجود ندارد که بخواهد دود کند، علاوه بر این موتورسیکلت های برقی صدای بسیار کمتری را از خود منتشر می‌کنند و شما برای صحبت کردن دیگر نیازی به مقابله با صدای اگزوز نخواهید داشت؛ البته برخی افراد اعتقاد دارند که موتورسیکلت با صدای بلند یک موتورسیکلت امن است.

محبوب‌ترین موتورسیکلت‌های برقی در تایوان

نتیجه گیری

آینده موتورسیلکت های برقی

در پایان باید به این نکته توجه کنید که موتورهای برقی در حال رشد و تکامل هستند و در حال حاضر نمی‌توان به عنوان یک وسیله‌ی نقلیه‌ی بی عیب و نقص به آن نگاه کرد، البته ممکن است در سالیان آینده مشکلاتی مانند مدت زمان شارژ باتری و دوام باتری به صورت کامل و عمومی برطرف گردد البته در مقاله‌ی معرفی بهترین موتورسیلکت های برقی حال حاضر جهان 2021 موتورسیکلتی را معرفی کردیم که در مدت زمان ۳۰ دقیقه به صورت کامل شارژ شده و قابلیت پیمایش ۲۴۱ کیلومتر را دارا می‌باشد اما با این وجود هنوز این تکنولوژی به صورت عمومی توسعه پیدا نکرده است.

از آنجایی که فناوری‌ها هر روز در حال توسعه و تغییر هستند احتمال رفع این مشکلات دور از ذهن نخواهد بود.

مزایای موتورسیکلت برقی

  • بدون صدا هستند
  • نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری دارند
  • دوستدار محیط زیست هستند.

معایب موتورسیلکت برقی

  • مدت زمان مورد نیاز به شارژ باتری هنوز بالا است.
  • میزان عمر باتری کم است (نزدیک به ۳ سال)
  • هزینه و قیمت باتری در حال حاضر بالا است.

 

4/5 - (21 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
عمر باتری موتورسیکلت برقی چقدر است؟ به همراه آموزش نگهداری از باتری
نوشتهٔ بعدی
معرفی بهترین خودروهای هیبرید برقی پدالی دنیا

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست