دلایل خرید موتورسیکلت برقی

5 دلیلی اصلی که موتورهای برقی موتورسیکلت‌های بنزینی را شکست می‌دهند

راحتی موتورسیکلت برقی

موتورسیکلت های برقی امروزه جای خود را در بازار پیدا کرده‌اند و بسیاری از مردم به جای خرید موتورسیکلت های بنزینی اقدام به خرید موتور برقی کرده‌اند. در این مقاله به ۵ دلیل اصلی برتری موتور سیکلت های برقی بر موتور سیکلت های بنزینی خواهیم پرداخت.

۱- گشتاور و قدرت بالا

در حالی که موتورسیکلت های بنزینی برای رسیدن به حداکثر قدرت و گشتاور نیاز به چرخش موتور و پیستون ها دارند، موتورسیکلت های برقی از همان لحظه‌ی صفر می‌توانند به حداکثر قدرت و گشتاور برسند. موتورهای برقی قدرت گشاوری ثابت تری نسبت به موتورسیکلت های بنزینی دارند و در تمام محدوده RPM (دور بر دقیقه) را حفظ می‌کنند.

با این تفاسیر شما می‌توانید با موتورسیکلت‌های برقی بسیار سبک‌تر و کوچک‌تر عملکردی مشابه و چه بسا بهتر از موتورهای برقی داشته باشید.

۲- موتورسیکلت های برقی بسیار راحت‌تر هستند

این موضوع شاید کمی شخصی باشد و بستگی به هر فرد متفاوت باشد اما به نظر بسیاری از افراد استفاده کننده موتورسیکلت های برقی از بسیاری از جهات راحت‌تر از موتورسیکلت های بنزینی هستند.

موتورهای برقی در حین حرکت مانند موتورسیکلت های بنزینی لزرش و تکان ندارند، البته درست است که امروزه برخی موتورهای بنزینی از فناوری ضد تعادل برخوردار هستند تا جلوی ارتعشات و لزرش‌های موتور را تا حدی کاهش دهند اما همین موضوع می‌تواند پیچیدگی‌های تعمیر موتورسیکلت را اضافه کند و هزینه‌های بیشتری را برای مصرف کننده به وجود آورد.

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است موتورهای برقی برای رانندگی در ترافیک و سایر مکان های شهری راحت هستند، شما بدون نگرانی از تعویض کلاچ یا تعویض دنده در هر سه ثانیه می‌توانید از رانندگی با موتورسیکلت های برقی خود لذت ببرید.

حال اگر از رانندگان قدیمی موتورهای بنزینی هستید احتمالا با خواندن این مطلب لبخندی پیش خود بزنید و بگویید که من علاقه مند به تعویض کلاچ و دنده هستم. خوب متاسفم که خوشحالی شما را در این لحظه به پایان می‌رسانم برخی شرکت‌های تولید کننده موتورسیکلت برقی با حفظ گیربکس دستی موتورهای برقی را همانند موتورسیکلت های بنزینی طراحی می‌کنند و شما می‌توانید دنده و کلاچ را در موتورسیکلت خود داشته باشید.

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد عدم وجود صدای خارجی موتورسیکلت‌های برقی است. اما حقیقت امر این است که موتورهای برقی واقعا بدون صدا نیستند بلکه صدای بسیار کمتری نسبت به موتورسیلکت‌های بنزینی دارند.

نبود نویز یا صدای اگزور هم برای راننده و هم برای سایر افرادی که در خیابان هستند بهتر است زیرا سرنشین و راننده می‌تواند صدا اطراف، موسیقی و هر آنچیزی که می‌خواهد بر روی موتور سیکلت انجام دهد را به راحتی بشنود، از طرف دیگر اگر صبح زود یا نیمه شب بخواهید با موتورسیکلت خود به جایی بروید دیگر باعث آزار و اذیت همسایگان نخواهید شد.

آشنایی با انواع باتری موتورسیکلت به زبان ساده

موتورسیکلت برقیاما اگر شما جزو آن افرادی هستید که عاشق صدای غرش اگزوز موتورهای بنزینی هستید برای آن هم شرکت‌ها راه‌حلی دارند. برخی شرکت‌ها مانند شرکت موتورسازی هارلی-دیویدسن صدای مصنوعی به موتورسیکلت های خود اضافه کرده‌اند تا مشکل طرفداران صدای اگزوز را هم حل کرده باشند.

۳- تنظیم و برزورسانی

بخشی از لذت رانندگی با موتورسیکلت‌های برقی آن است که بتوانید به راحتی متناسب با عملکرد و نیازتان سفارشی سازی و تنظیم کنید.

با داشتن یک موتور سیکلت برقی و اپلیکیشن مخصوص به آن می‌توانید به راحتی تنظیمات دلخواه خود را از طریق اپلیکیشن انجام دهید و بر خلاف موتورسیکلت های بنزینی هیچ کاربراتوری برای خراب شدن وجود ندارد، نیاز به زمان برای تنظیم کردن موتور ندارید و بدون چرب کردن دست خود و گذاشتن زمان زیادی از وقت خود می‌توانید به راحتی از موتور سواری لذت ببرید.

اپلیکیشن موتور سیکلت برقی

نکته جالب توجه برای برخی موتورسیکلت های برقی این است که قابلیت آپدیت شدن هم در برخی از این موتورها وجود دارد، آیا می‌توانید تصویر کنید که با هر بار آپدیت سیستم عامل کامپیوتر خود مجبور بودید کامپیوتر خود را هم عوض کنید این به نظر مسخره می‌آید اما این اتفاق برای موتورسیکلت های بنزینی در حال رخ دادن است و برای اینکه نسخه‌ی بهتری از همان موتور سیکلت را داشته باشید می‌بایست موتورسیکلت خود را تعویض کنید.

با یک موتور سیکلت برقی می‌توانید تقریبا به راحتی بسیاری از بروزرسانی‌ها را انجام دهید. برخی از تولید کنندگان می‌خواهند این کار در نمایندگی انجام شود اما در بسیاری دیگر شما می‌توانید در خانه و با تلفن همراه بروزرسانی ها را دریافت و نصب کنید.

۴- موتورسیکلت های برقی مناسب‌تر هستند

تصور کنید در گاراژ خود یک پمپ بنزین داشتید و به راحتی و هر زمان می‌توانستید وسیله‌ی نقلیه‌ی خود سوخت رسانی کنید. این امر در موتورسیکلت های برقی امکان پذیر است و شما دیگر نیازی به پیدا کردن پمب بنزین و هدر دادن زمان خود در صف نخواهید بود.

اما تنها مزیت موتورسیکلت های برقی فقط در شارژ نیست. صرفه جویی در نگهداری هم از دیگر مزایای موتورهای برقی است. شما می‌توانید تا مدت‌ها بدون نیاز به تعمیر از موتور سیکلت برقی خود استفاده کنید شاید بعد از چندین سال نیاز به تغییر بلبرینگ، لنت یا لاستیک یا از این گونه وسایل داشته باشید و دلیل آن هم این است که این وسایل چه در موتورسیکلت های برقی و چه در موتورسیکلت های بنزینی طول عمری مشخص دارند.

اما همین وسایل هم با توجه به اصطلاک کمتری که نسبت به موتورهای برقی دارند عملکرد و عمر بیشتری را برای شما فراهم خواهند کرد.

اگر شما جزو آن دسته از موتورسوارانی هستید که ترجیح می‌دهید به جای دست به آچار شدن و گذاشتن زمان برای تعمیر موتورسیکلت، لذت موتورسواری را تجربه کنید موترسیکلت های برقی می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

محبوب‌ترین موتورسیکلت‌های برقی در تایوان

۵- با موتور سیکلت برقی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

شارژ موتور برقی

این مورد احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد، این حقیقت دارد که هنوز موتورسیکلت های برقی گرانتر از موتورسیکلت های بنزینی هستند و قیمت باتری به سادگی به اندازه سایر قطعات کاهش پیدا نخواهد کرد.

اما پس از خرید موتورسیکلت های برقی می‌توان گفت در بسیاری از هزینه های جاری صرفه جویی خواهید داشت. به جای هزینه‌های زیاد بنزین می‌توانید با استفاده از برق خانگی موتور سیکلت خود را شارژ کنید و هزینه‌های مصرفی خود را به شدت کاهش دهید.

بیمه یکی دیگر از مواردی است که هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد. موتور سیکلت های برقی اغلب به عنوان دوچرخه‌های کوچکتر به حساب می‌آیند و با توجه به نوع موتورسیکلتی سوار می‌شوید شاید هزینه بیمه آن بسیار کمتر از موتورسیکلت های بنزینی خواهد بود و در برخی موتورسیکلت های برقی شما حتی نیاز به پلاک هم نخواهید داشت و موتورسیکلت برقی شما همانند دوچرخه بدون نیاز به بیمه و پلاک قابل استفاده خواهد بود.

نتیجه گیری

نتیجه گیری موتور برقی

اگر با خواندن مطالب بالا هنوز به قانع نشدید و می‌خواهید در مورد سایر عوامل و مشکلات موتورسیکلت های برقی صحبت کنید در قسمت نظرات منتظر شما هستیم.

ما نمی‌گوییم که موتورسیکلت برقی از هر نظر بهتر از موتورهای بنزینی هستند. موتورسیکلت های برقی هنوز گران هستند، زمان زیادی را برای شارژ می‌بایست منتظر بمانیم، برد طولانی را به ما نمی‌دهند و شاید در برخی مناطق هنوز به صرفه نباشند.

اما برخی موارد مانند زمان شارژ با پیشرفت تکنولوژی هر روز در حال کاهش است و برخی موتورسیکلت های برقی در عرض نیم ساعت به صورت کامل شارژ می‌شوند و می‌توانند تا ۲۰۰ کیلومتر پیمایش را برای ما به ارمغان بیاورند. و احتمال زیاد با کاهش هزینه‌های باتری و افزایش قیمت سوخت های فسیلی رقابت بین موتورهای برقی و بنزینی بسیار بیشتر خواهد شد.

ما نمی‌گویم که موتورسیکلت های بنزینی قرار است به صورت کامل از بین بروند شاید در ۱۰۰ سال آینده افرادی هنوز باشند که دوست داشته باشند از موتورسیکلت های بنزینی استفاده کننده. برخی مردم امروزه هم اسب سواری می‌کنند در حالی که شیوه‌ها و راه‌حل های بهتری برای حمل و نقل وجود دارد بنابراین این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند چه وسیله‌ی نقلیه‌ای را انتخاب و استفاده کنند.

در پایان بد نیست به این نکته اشاره کنیم که موتورسیکلت های برقی چندین سال است که پا به عرصه بازارهای جهانی گذاشتند و هر روز شاهد پیشرفت و بهبود این وسایل نقلیه هستیم همچنین بسیاری از شرکت‌های بزرگ موتور سازی مانند هارلی دیویدسون و ترایمف و شرکت های بزرگ ژاپنی در حال سرمایه گذاری بر روی موتورهای برقی هستند.

منبع: electrek

3.3/5 - (3 امتیاز)
نوشتهٔ پیشین
قیمت باطری موتور برقی به همراه راهنمای خرید
نوشتهٔ بعدی
بهترین موتورسیکلت‌‌های برقی حال حاضر جهان (آپدیتپ سال 2021)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست